Nem megy jól az üzlet az embercsempészeknek, a droghoz „nyúlnak”

HIRADO.hu – Az elmúlt napokban több nagy drogfogás is volt Magyarországon elsősorban a röszkei határátkelőnél. Szerdán 26, pénteken pedig 18 kilogramm marihuánát találtak az ellenőrök a csempészeknél. A vagyonvédelmi kamara elnöke arról beszélt a Híradónak, hogy a magyar határzár miatt az embercsempészet nehézzé és kockázatossá vált, ezért a bűnbandák próbálnak új megélhetési forrást keresni.

A járműve csomagtartójában és lökhárítójában elrejtett 33 csomag, csaknem 18 kiló marihuánát akart átcsempészni Magyarországra Röszkénél egy 35 éves szerb férfi, de lebukott. A kábítószer feketepiaci értéke 35 millió forint.

Nem ez volt az egyetlen nagy fogás a határátkelőn az elmúlt napokban. Szerdán egy másik utóban is drogra bukkantak. Az utastérben 26 kiló marihuána volt elrejtve. Dolly, a határrendészet kábítószerkereső kutyája szagolta ki. Az 50 millió forint értékű drogot egy 24 éves szerb férfi próbálta behozni az országba. A rendőrség vizsgálja a két eset közötti összefüggést.

Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője elmondta, mindkét szerb férfival szemben a Nemzeti Nyomozó Iroda, a Készenléti Rendőrség szervezete folytatja a nyomozást, kábítószerbirtoklás bűntett megalapozott gyanúja miatt. A férfiakat a  kihallgatást követően őrizetbe vették, és kezdeményezték előzetes letartóztatásukat, amelyet az egyik személlyel szemben a bíróság már el is rendelt.

Az utóbbi időben egyre többen próbálnak drogot csempészni Magyarországra. A kábítószer 90 százaléka a balkáni migrációs útvonalon keresztül érkezik, ezen át próbálják egész Európát ellátni.

Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara alelnöke szerint főként azok a bűnbandák próbálkoznak, amelyek eddig embercsempészetből éltek. Hozzátette, a maffiaszervezetek azután néztek más pénzszerzési lehetőség után, hogy Magyarország szigorította határvédelmét.

A szakember szerint korábban könnyebb feladat volt az embercsempészet, és óriási pénzt hozott a bűnözőknek, ettől a lehetőségtől azonban a határvédelmi szervek gyakorlatilag elzárták őket, így most megpróbálnak kábítószert csempészni.

Német Ferenc arról is beszélt, nem mindig a csempész az, aki lebukik, hanem általában futárokat próbálnak megfizetni.

A Vagyonvédelmi Kamara alelnöke hozzátette: a rendvédelmi szervek fokozott együttműködésének köszönhetően a kábítószerkereskedők többsége fennakad az ellenőrzéseken.